משלוחים מהירים חינם לכל הארץ!

שיצו

להאזנה למאמר

השיצו (Shih Tzu) הוא גזע כלבים קטן אך חסון עם פרווה שופעת וארוכה עם שיער כפול. התנהגותו הערנית, הבטוחה, שובבה והאמיצה של הגזע הזה הופכת אותו לחביב על חובבי כלבי צעצוע. השי צו הוא גזע עתיק ויש לו היסטוריה ארוכה ככלב חיק לאצילים.

כאשר מטפלים ומאמנים אותם כראוי, שי צו יכולים להפוך לבני לוויה נפלאים. גודלו הקטנטן הופך את הגזע הזה לאידיאלי עבור דירות וחללי מגורים קטנים. רק תתכוננו לקצת נחירות. השי-צו נחשב לגזע ברכיצפל בגלל צורת ראשו ופניו הקצרים. בסך הכל, רוב בעלי הגזע יגידו לכם שהשי צו הוא באמת גזע כלבים חביב.

שיצו

מאפיינים של השיצו

בעלי מזג מקסים וחביב, שיצו מכורים לתשומת לב ויזדקקו להמון. הם מתחברים לזרים במהירות ויסתדרו היטב בבתים ובמשפחות קטנות כגדולות.

ההיסטוריה 

מקור הגזע ברפוליקה העממית של סין, שם הוא נחשב לגזע קדוש. פירוש השם הוא "האריה הקטן". ככל הנראה, התיעוד הראשון של כלבי השיצו הוא בסביבות ה- 800 לפנה"ס. על פי התאוריות, מקורו הוא הכלאה בין גזע הפקינז לכלב טיבטי בשם לאסה האפסו.

במשך שני רבות סירבו הסינים למכור ולהוציא את הגזע מגבולות הרפובליקה. רק ב-1930 ויובאו לאנגליה ונורבגיה. ב-1935 ייסדו את מועדון הגזע הראשון באנגליה.

מראה כללי של השיצו

כלב קטן מאוד בעל אף פחוס ועיניים גדולות. זנבו מסתלסל מעל גבו ואוזניו ארוכות, שמוטות ומכוסות בפרווה, דבר הגורם לא פעם לדלקות אוזניים בשל חוסר האוורור של פנים האוזן.

לשיצו יש פרווה דו שכבתית, סמיכה מאוד וארוכה, הדורשת טיפול יומי , הפרווהכמעט שלא נושרת. לכן זהו גזע אידיאלי לגידול בתוך הבית.

צבעים: חום ולבן, שחור וחום, שחור ולבן , ושחור לבן וחום (טרי קולור).

שיצו לבן

הרבה אנשים מחפשים דווקא שיצו לבן. ישנם כלבי שיצו לבנים אבל יש להיזהר ולרכוש מבית גידול מאושר מחשש לזיווגים בידי גורם לא מקצועי מה שמגביר את הסבירות לכלב עם בעיות התהגותיות ומחלות.

גובה: 20 – 28 ס"מ.  משקל: 4 – 8 ק"ג.  תוחלת חיים: 12-16 שנה.

האם קיים שיצו ננסי?

אין גזע מיוחד של כלבי שיצו ננסי חלק  מכלבי השיצו יהיו בקצה התחתון של הסקאלה מבחינת גודל.

אופיו והתנהגותו של כלב שיצו

כלב נאמן וחביב מאוד, מתאים למשפחות עם ילדים ולאנשים שגרים בבנייני דירות ופחות מתאים להם לגדל כלב שמצריך הוצאת אנרגיה ברמה גבוהה. הוא קל לאילוף וחינוך, אבל בעל אופי לא מתפשר כשנותנים לו יד חופשית מדי. השיצו יכול להיות כלב שמירה טוב בשל ערנותו, אבל כמובן רק ברמה הקולנית מפאת גודלו הקטן. הוא נוטה לתקשורת טובה עם כלבים אחרים, ועם אנשים וילדים. עם זאת, חינוך שאינו נכון עשוי להוביל לנטייה לנשוך.

מעט כלבים יפים כמו שי-צו מטופח. להיות חמוד זו דרך חיים עבור הצ'ארמר התוסס הזה. השיצו ידוע כבעל חיבה במיוחד לילדים. ככלב קטן שגדל לבלות את רוב יומם בתוך ארמונות מלכותיים. זו חיית מחמד נהדרת אם אתה גר בדירה או חסר לך חצר אחורית גדולה. יש כלבים שחיים כדי לחפור בורות ולרדוף אחרי חתולים, אבל הכיף של שיצו הוא לשבת בחיקך ולהתנהג מקסים כשאתה מנסה לצפות בטלוויזיה.

כלב שיצו

תזונה מומלצת 

יש לו חוטם פחוס, ראש עגול וקטן ולשון גדולה ביחס לפיו. מה שעשוי לעיתים להקשות עליו בתפיסת המזון. בעל פרווה ייחודית ומפוארת המורכבת משתי שכבות: שכבה פנימית ומחממת ומעליה שיער שופע וארוך. תזונה מדויקת תגיע בדמות כופתית שתקל על תפיסת ולעיסת המזון לכלבים. האוכל המזין יסייע בשמירה על פרווה בריאה ומלאת ברק.

טיפוח וטיפול 

הוא דורש התעסקות בטיפוח המראה שלו, בשל פרוותו הארוכה הדורשת הברשה יומיומית. כמו כן הגעה למספרת כלבים אחת לחודש-חודשיים. הזנחה תוביל לכך שפרוותו תתלכלך ותהפוך לבלאגן אחד גדול. מצד שני, השיצו דורש הוצאת אנרגיה מינימלית, ולכן ניתן להסתפק בטיולים קצרים בלבד. חשוב מאוד לא לוותר על הטיולים המשותפים. מאחר והפרווה שלו עבה מומלץ לצאת איתו החוצה במזג אויר נעים ולא קיצוני. עקב כל הסיבות המצוינות לעיל, מדובר בגזע שמתאים מאוד לגידול בדירות קטנות ועם הילדים. קיימים מגוון מוצרי טיפוח לכלבים שיעזרו לכם בשגרת הטיפוח של השיצו.

אילוף וחינוך הגזע

האילוף שלו אפקטיבי ביותר כשהוא נעשה בתחילת הדרך. מומלץ מאוד להתחיל את חינוכו ואילופו בשלב מוקדם (בגיל 2-3 חודשים). הוא נראה יותר כמו בובת פרווה מאשר כלב, דבר שנותן לאנשים את התחושה שהכל מותר לו. מדובר בטעות חמורה משום שאם תהיו מתירנים מידיי השיצו לא יבחל בשום אמצעי כדי לקבל את מה שהוא רוצה.
מקרי נשיכה, חשיפת שיניים, נהמות ועשיית צרכים על שטיחים הם שכיחים מאוד בגזע. מסיבה זו, אל תתבלבל מהמראה החמוד ותציבו גבולות וחוקים ברורים החל מהיום הראשון. תפעלו על פי הנחיה זו תרוויחו כלב לוויה נפלא למשפחה שאוהב להתפנק ויהיה חבר נאמן לשנים רבות.

בעיות בריאותיות

בגלל המעילים הכבדים והפנים הקצרות שלהם, השיצו אינם סובלים היטב חום ואינם שחיינים טובים. רוב השי-צו בריאים בדרך כלל. מגדלים אחראיים מסננים את המניות שלהם עבור מצבים בריאותיים. כגון: דיספלזיה של מפרק הירך, לוקציה של הפיקה (פיקת ברך חלקה), חריגות בעיניים כולל קטרקט, ניוון רשתית מתקדם, היפרדות רשתית ויובש בקרנית ודלקת מופרזת. חשיפה לאוויר בגלל סגירה לא נכונה של העפעפיים. השיצו נוטה לבעיות בעיניים.

פעילות ספורטיבית

השי צו גדל כדי להיות בן לוויה לבית. ככאלה, הם דורשים פעילות גופנית מינימלית. טיולים יומיומיים קצרים עם בעליהם וזמן משחק בתוך הבית יספקו את צורכי הפעילות של בן לוויה קטן וקצר רגליים זה.

לקריאה נוספת:

5 טיפים לאילוף גורים שכדאי להכיר
איך למנוע קרציות מגור כלבים
אימוץ כלב ראשון? אלו הכלבים שכדאי להתחיל איתם
ניקוי אוזניים לכלבים: על מה חשוב להקפיד

No data was found
דילוג לתוכן