משלוחים מהירים חינם לכל הארץ!

מאכלים מסוכנים לכלבים שאתם פשוט חייבים להכיר

מאכלים אסורים לכלבים

לא פעם קרה לכם שהתיישבתם לשולחן לאכול ושחברכם על ארבע הצטרף אליכם אף הוא, נכון?! מי יכול להתנגד לפרצוף המתוק והתמים שמבקש רק חתיכה קטנה מהאוכל אותו אתם אוכלים?
אז זהו, שכנראה אף אחד! האם הפינוק הקטן הזה אותו אתם נותנים לכלבכם היישר מהצלחת שלכם יכול להזיק לו? -התשובה היא כן! ישנם מאכלים רבים אותם אנו אוכלים, אך לא בהכרח שמתאימים גם הם לכלבכם. ברוב המקרים רוב המאכלים יכולים לגרום לבעיות עיכול מינוריות, אך אחרים יכולים להוביל לבעיות רציניות יותר ואף לגרום למוות.

קחו לדוגמא את קוביית השוקולד. המון אנשים יודעים שאסור בתכלית האיסור לתת לכלב שוקולד מהסיבה הפשוטה ששוקולד יכול לגרום לתופעות לוואי קשות אצל כלבים, היכולות להתבטא בהקאות שלשולים ותחושת צמא מוגברת. במקרים חריגים בהם ניתנות כמויות גדולות של שוקולד לכלב, זה עלול לגרום להפרעות בקצב הלב, פרכוסים, רעידות ואף למוות במקרה הגרוע.

רשימת המאכלים הנמצאים בבית ומהווים סכנה לכלבים

קיימים מאכלים הנמצאים בבית ויכולים להוות סכנה לכלבכם ולהיות רעילים. במיוחד כשמדובר בכמויות גדולות.

 1. אבוקדו – האבוקדו מכיל חומר הנקרא "פרסין “Persin. ה"פרסין" הוא חומר שאינו מזיק לבני אדם , אלא אם קיימות רגישויות אליו. בכמויות גדולות ה"פרסין" עלול להיות רעיל לכלבים ואף מצוי ברכיבים נוספים כגון: קליפה, עלים, זרעים ועוד.
  אצל סוסים למשל ה"פרסין" יכול לגרום לכאבי בטן (Colic disorders in horses) המתבטאים בהצטברות של גזים במעיים או בחסימת מעיים. הסימפטומים כוללים גירויים במערכת העיכול, הקאות, שלשולים, בעיות בנשימה, הצטברות של נוזל מסביב לרקמות הלב ואף לגרום למוות.
 2. אלכוהול – בדומה לבני אדם, השפעת האלכוהול זהה בתכלית. האלכוהול יכול להשפיע על מערכת העצבים המרכזית, הקאות ושלשולים, קשיי נשימה, בעיות קואורדינציה, תרדמת ובמקרה הגרוע אף יכולה לגרום למוות! כמות האלכוהול הנדרשת בכדי להגיע למצבים אלה אצל כלבים קטנה בהרבה מהכמות הנדרשת אצלינו בני האדם.
 3. שוקולד – השוקולד יכול להשפיע על מערכת העצבים המרכזית, הקאות ושלשולים, קשיי נשימה, בעיות קואורדינציה, תרדמת ובמקרה הגרוע אף יכולה לגרום למוות! יש להימנע מלתת לכלב שוקולד .
 4. קפה – הקפה מכיל קפאין, בדומה לשאר המשקאות האחרים כגון: קולה, משקאות אנרגיה וכיוצא בזה. הקפאין גורם לערנות יתר, חוסר מנוחה, נשימה מואצת, קצב דפיקות לב גבוהה, דימומים ורעידות בשרירים.
 5. צימוקים וענבים – צריכה קטנה של צימוקים וענבים עלולה לגרום לבעיית כליות המתבטאת בהקאות חוזרות ונשנות, אפטיות מצד הכלב, דיכאון וחולשה כללית. מכילים חומר רעיל בקליפתם.
 6. בצל – בעל יכולת הריסה של תאי הדם האדומים וכתוצאה מכך גרימת אנמיה. השפעת הבצל מתבטאת בהקאות, חוסר תיאבון, קוצר נשימה ועייפות מצד הכלב.
 7. שום – בדומה לבצל, ראו ערך עליון.
 8. עצמות ושומן – עצמות עלולות לגרום לחסימת מעיים/קיבה, קרעים וכן אף לגרום לפצעים בהם. ואילו שומן, עלול לגרום לדלקת בלבלב (Pancreatitis) ועדיף יהיה להימנע מזה.
 9. אגוזים – מכילים רעלנים המסוגלים לפגוע בכלבים (פגיעה במערכת העיכול ומערכת העצבים) וכן בנוסף לסכנת חנק מצד הכלב.
 10. בצק שמרים – בצק שמרים תופח לפני האפייה, מה שעלול לגרום להתנפחות הבצק בקיבתו של הכלב באם אכל זאת, ואף להוביל לקריעת הקיבה והמעיים – תופעה המלווה בכאבים קשים.
  כחלק מתהליך התפיחה/התסיסה (fermentation) השמרים מפיקים אלכוהול העלול להימצא בגופו של הכלב – דבר שישפיע באופן מיידי על הכלב ובצורה קשה! (ראו ערך עליון – אלכוהול).
 11. תרופות – אקמול עשוי להיות קטלני לכלבים. לעולם אין לתת תרופות של בני אדם לכלבים ולשאר בעלי החיים, בדיוק כפי שנהוג לעשות אצל ילדים – להרחיק מהישג ידם ויש להתייעץ עם רופא וטרינר לפני כן. האקמול מכיל חומר פעיל הנקרא פראצטמול. חומר זה עובר בכבד – דבר הגורם לו להפוך להיות מסוכן יותר וקטלני יותר אצל כלבים. (אצל חתולים תהליך זה עלול להיות מסוכן אף יותר).
 12. ביצים לא מבושלות (חיות) – גורמות לבעיות בעור ובפרוות הכלב. ביצים חיות מכילות אנזים הגורם להפרעה בספיגה של ויטמין B וכתוצאה מכך גורמות להפחתה בספיגת ויטמין B בגופו של הכלב ((Vitamin B – Biotin. בנוסף, בביצים חיות כמו גם כאשר אנו בני האדם אוכלים אותן , קיימת סכנת הימצאות של חיידקים מסוימים העלולים לגרום לקלקולי קיבה וכאבי בטן, ביניהם: חיידק ה- E-coli ו- חיידק הסלמונלה.
 13. ממתקים ומסטיקים – מכילים ממתיק מלאכותי הנקרא "קסיליטול" (Xylitol) הגורם לירידה ברמת הסוכר בדם/עלייה של כמות האינסולין בדם. השפעה זו עלולה לגרום לכשלים רבים. לדוגמא: חוסר בקואורדינציה, עוויתות ופרכוסים וכן לכשל בכבד ואף למוות.
 14. חלב ומוצריו – עלולים לגרום לבעיות בעיכול, שילשולים וכן לפתח אלרגיה למזון המתבטאת בגירודים בעור.
 15. זרעי תפוחים ופירות/ירקות אחרים – חשוב לשים לב שהכלב לא יאכל זרעים של פירות/ירקות למיניהם מכיוון שפעולה זו עלולה לגרום לחנק, קשיים בנשימה, תרדמת ואף לגרום למוות.

אם אתם ממש לא יכולים להתאפק ופשוט חייבים לתת לו משהו , להלן רשימה של מאכלים המותרים להאכלת כלבים:

 1. חתיכות של "עוף מכובס" (עוף המבושל במים חמים, ללא עור, עצמות ותבלינים)
 2. פירות טריים: תפוחים, בננה, תפוז
 3. ירקות טריים :רצועות גזר ובטטה
 4. מלפפון
 5. חסה

(חשוב לשים לב שהוצאתם את כל הגרעינים והעלים).

כלבים הם סקרנים מאוד בטבע שלהם ונוטים לחקור כל דבר ולהכניס לפה ממש כמו אצל ילדים.

מה נעשה במקרים בהם הכלב אכל משהו שאסור היה לו לאכול?

ראשית, נשמור את מספרי הטלפון לשעת חירום של הווטרינר המטפל ובנוסף את מספר הטלפון של המרכז הווטרינרי הקרוב לביתכם. במקרה הצורך, יש להגיע עם בעל החיים במהירות האפשרית למרכז הווטרינרי הקרוב לקבלת טיפול רפואי.

ליעוץ חינם והתאמת מזון מוזמנים לפנות אלינו

No data was found
דילוג לתוכן