משלוחים מהירים חינם לכל הארץ!

גרייהאונד

להאזנה למאמר

הגרייהאונד (Greyhound) הוא גזע כלבי ציד גדול ממדים ממצרים הידוע ברגליו הארוכות והשריריות, בגוף הצר והמיועל ובפרווה הקצרה והחלקה שלו. ראשו הצר, הצוואר הארוך והחזה העמוק של הכלב הם גם היבטים מוכרים של גזע זה. מאפיינים פיזיים אלו הופכים את הגרייהאונד לגזע המהיר ביותר בעולם, עם יכולת מירוץ במהירויות של למעלה מ-72 קילומטר לשעה.

מאפיינים של הגרייהאונד

כלבים גרייהאונדים יכולים להיות בני לוויה מצוינים עבור כל מיני אנשים ולמרות שכלבים אלה גדולים, רבים מסתדרים היטב עם ילדים. הם אוהבים מאוד את משפחותיהם ואולי מעדיפים לא להישאר לבד. הכלבים לעתים רחוקות הם תוקפניים ומגיבים היטב לזרים. כלבי גרייהאונד הם רגישים, דורשים סבלנות והבנה. עדיף שהכלבים האלה יחיו במשק בית שליו וידברו אליהם באדיבות.

גרייהאונד

היסטוריה של הגרייהאונד

עדויות ארכיאולוגיות של כלבים דמויי גרייהאונד מתוארכים 8,000 שנה למזרח התיכון, מה שהופך אותו לאחד מגזעי הכלבים העתיקים ביותר. ככל הנראה כלבי גרייהאונד היו בבעלות הרומאים והיוונים. עד המאה התשיעית, ניתן היה למצוא את הגזע ברחבי אירופה, ומגלי ארצות ספרדים הביאו אותם לאמריקות במאה ה-15.

הגרייהאונד הוא גזע הכלבים הראשון שהוזכר בספרות האנגלית במשך מאות שנים והוזכר במיוחד ברבים ממחזותיו של ויליאם שייקספיר. גרייהאונדים גם תפסו מקום בלבבות האצולה האנגלית, כולל המלך ג'יימס 1 ובעלה של המלכה ויקטוריה, הנסיך אלברט, שהיה בעל כלב גרייהאונד מפורסם בשם Eos שהופיע בשמחה בפורטרטים רבים של החצר. הכלב המודרני נובע מכלבים שגודלו באנגליה במהלך המאות ה-18 וה-19.

הגרייהאונד הוכר רשמית על ידי מועדון המלונה האמריקאי (AKC) בשנת 1885. זמן קצר לאחר מכן, מרוצי גרייהאונד מודרניים החלו בשנות ה-20 הן בארצות הברית והן באנגליה. הגזע בדרך כלל אינו משמש לציד בזמנים מודרניים יותר. ריצה חיה של כלבי גרייהאונד ומירוצי ציד אינם חוקיים כיום במקומות רבים. אפילו מפגש הקורס הנערץ של אנגליה בגביע ווטרלו כבר לא קיים הודות לחוק הציד של 2004 שראה בו מעשה אכזריות.

הגזע חווה עלייה בפופולריות בארה"ב מאז שהמירוץ עם הכלבים הופסק במדינות רבות וארגוני הצלה החלו להציב גרייהאונד מרוצים בדימוס לאימוץ.

טיפול גרייהאונד

כלבי גרייהאונד זקוקים לטיפול קצת שונה מאשר סוגים אחרים של כלבים גדולים. שמירה על הפרווה שלו היא אף פעם לא בעיה מכיוון שהיא קצרה וחלקה. אימון יהיה האתגר הגדול ביותר שלך מכיוון שלגזע זה יש אופי רגיש ביותר והוא יצטרך עזרה בהסתגלות לסביבתו החדשה.

פעילות ספורטיבית

בניגוד לדעה הרווחת, כלבי גרייהאונד אינם בדרך כלל היפראקטיביים או אנרגטיים מדי. אף על פי שהם ספורטאים מצוינים, הם יכולים גם להיות בטטת כורסה רוב היום. הם מתאימים לחיות בדירות. הם אוהבים לרוץ, אבל  כמות מתונה של פעילות גופנית יומית, כשעה ביום, כולל הליכה של 30 דקות, אמורה להספיק כדי לשמור על מוטיבציה וכושר של גרייהאונד.

יש להקפיד ללכת עם גרייהאונד בחוץ עם רצועה לכלב, מכיוון שהם מונעים טרף וירדפו אחרי חיות קטנות. עדיף שיהיה אזור מגודר שבו יוכלו להתרוצץ. כשאתם מפעילים את הגרייהאונד שלכם, זכרו שהם יכולים לסבול מזג אוויר חם, אך הם יתקררו במזג אוויר קר מכיוון שחסר להם שומן בגוף. ייתכן שתצטרך לספק סוודר לגור שלך בחורף בזמן הטיול, קיים מגוון רחב של בגדים לכלבים שיכולים להתאים.

טיפוח

הפרווה הקצרה והחלקה של הגרייהאונד דורשת מעט טיפוח. הגזע מנשיר בקצב נמוך עד בינוני, כך שפעם אחת עם מברשת רכה או כפפת טיפוח אמורה להספיק. הגרייהאונד הטיפוסי זקוק רק לרחצה מדי פעם. גזוז את הציפורניים שלהם באופן קבוע, שמור אותן קצרות כדי למנוע החלקה על מרצפות חלקות. בדוק את האוזניים שלו לפחות מדי שבוע והקפד על ניקוי האוזניים. זה גם טוב לשים לב להיגיינת השיניים ולצחצוח שיניים של הכלב פעמיים עד שלוש בשבוע.

אילוף

גם אימון נכון וגם סוציאליזציה חשובים מאוד עבור גרייהאונדים. למרבה המזל, רובם יכולים ללמוד ולהסתגל היטב. חתולים וחיות קטנות אחרות עלולים לעורר את אינסטינקט הטרף שלהם עד שילמדו שהחיה היא בן משפחה.

זה עוזר לדעת כשמטפלים בכלב גרייהאונד, שלכלב מירוץ לשעבר יש חיים שונים מאוד מכלב לוויה ממוצע. כאשר כלב אינו מרוץ, הוא מבלה זמן רב בכלביות ובדרך כלל מעולם לא ראה פנים של בית טיפוסי. הכלב עשוי להיות מאולף ברצועה, אבל בדרך כלל לא נחשף לדברים כמו מדרגות ודלתות זכוכית, אז הוא יזדקק לאימון נוסף.

בעיות בריאות נפוצות

מגדלים אחראיים שואפים לשמור על תקני הגזע הגבוהים ביותר כפי שנקבעו על ידי מועדוני כלבייה כמו AKC. כלבים שגדלו לפי סטנדרטים אלה נוטים פחות לרשת מצבים בריאותיים. עם זאת, כמה בעיות בריאות תורשתיות יכולות להופיע בגזע. 

להלן כמה בעיות רפואיות שכדאי להכיר:

  • הרחבת קיבה-וולבולוס– מצב זה גורם לנטייה לייצור גזים ונפיחות, מה שעלול להוביל לפיתול קיבה ולמצב חירום רפואי.
  • דיספלזיה של מפרק הירך– מצב תורשתי זה מוביל לצליעה ודלקת פרקים.
  • אוסטאוסרקומה– אחד הסימנים הראשונים לסרטן העצמות האגרסיבי הזה הוא צליעה. ניתן לטפל בקטיעה וכימותרפיה.
  • תת פעילות בלוטת התריס– ניתן לטפל במצב בלוטת התריס הזה באמצעות תרופות.
  • רגישות להרדמה– כלבים גרייהאונדים צריכים פחות הרדמה מכלבים אחרים באותו גודל, המינון הקבוע לכולם עלול להיות קטלני. הם מפרקים ברביטורטים לאט.
  • רגישות לקוטלי חרקים– הגרייהאונדים רגישים לצווארוני פרעושים מבוססי פירתרין ולתרסיסים.
No data was found
דילוג לתוכן