משלוחים מהירים חינם לכל הארץ!

רוטוויילר

להאזנה למאמר

מוצאו של גזע הכלבים רוטוויילר (Rottweiler) מהעיר הגרמנית רוטוויל ומשם גם שמו. ככל הנראה, הוא הגיע לשם עם הליגיונות (צבאות) הרומיים, אליהם התלווה ככלב ליווי ושמירה מפאת גודלו ועוצמתו. עיר זו שימשה בזמנו לבסיס סחר בבקר, דבר שעד מהרה הבליט את יתרונותיו של הרוטוויילר שנדרש לעבוד בצורה רצינית. תפקידו העיקרי היה הובלת עדרי בקר ושמירה עליהם מטורפים. כמו כן, הוא שימש לסחיבת עגלות ומרכבות של רוכלים.

הגזע רוטווילר, אשר נחשב לכלב חזק וקשוח למדיי, נרשם במועדון הגזע הגרמני בשנת 1907. חלוצי הגזע הגיעו לארה"ב בשנת 1928 והפכו במהרה לפופולאריים מאוד. לארץ, ככל הנראה הרוטוויילרים הראשונים הגיעו בשנת 1970, ובשנת 1976 נוצר מועדון הרוטוויילר הישראלי.

רוטוויילר

מראהו הכללי של הרוטוויילר

לכלבים מגזע רוטוויילר יש גולגולת רחבה ואף מעוגל, רגליים חזקות, בית חזה גדול ורחב, גב ישר, פרווה בינונית ואוזניים יחסית קטנות ושמוטות. הוא כלב חזק, עוצמתי ומוצק מאוד שכפי שהזכרנו קודם לכן, שימש בלא מעט פעמים ככלב עבודה עוצמתי במיוחד.

צבעים: צבעו שחור עם כתמים חומים.

משקל: 35 – 60 ק"ג, גובה: 58 – 68 ס"מ, תוחלת חיים: נעה בין 9 -11 שנה

פעילות גופנית

רוטווילרים אוהבים שחייה והליכה, במיוחד עם האנשים שלהם. הגזע הוא שרירי ואתלטי, וצריך לקבל הזדמנות להתאמן על בסיס יומי. אם יש עבודות לעשות, רוטוויילרים לומדים בקלות והם עובדים מצוינים ברעיית צאן, מעקב וצייתנות. אין גבול לפעילויות הכלבים שהרוטוויילר יכול ללמוד לעשות. פעילות גופנית תעזור לשמור על הרוטוויילר שלך בכושר ובריא.

רוטוויילר

אופיו והתנהגותו של הרוטוויילר 

קיים הבדל מהותי וגדול מאוד בין אופיו של הרוטוויילר לבין המוניטין שיצא לו בקרב בני האדם. הרוטווילר נחשב לכלב נהדר, אוהב אנשים, נאמן מאוד למשפחתו ואפילו יחסית קל לאילוף. מפאת גודלם וחזותם נפלו כלבים רבים במהלך השנים לידיים הלא נכונות שנטו להוציא מהרוטוויילרים את עוצמתם הגדולה בצורה שאינה נכונה ואגרסיבית מאוד. מסיבה זו יצא לכלב זה שם רע מאוד של כלב תוקפן והוא אפילו נכנס לרשימת הגזעים המסוכנים שאסורים בחוק. 

נכון שהרוטווילר זקוק לחינוך ומשמעת, ומומלץ בעיקר לאנשים שתהליך הגידול של הכלב מוכר להם. אם עובדים איתו נכון ומפעילים אותו בצורה הנכונה, הוא אחד הכלבים המדהימים שניתן למצוא בעולמנו המודרני. הרוטווילר אמנם חזק מאוד פיזית אך אפשר לערער את אופיו די בקלות.

הוא כלב שקשור לבעליו בכל נימי נפשו ולא זז בלעדיו לשום מקום. כמו כן, הרוטווילר הוא כלב להקה מובהק ולכן הוא לא מתאים להיות כלב חצר, במצב כזה הוא יהפוך לאומלל ואפילו לתוקפני.

גידול וטיפוח הגזע

הרוטוויילר הוא בעל פרווה בינונית שלא דורשת התעסקות גדולה מידי, ולכן גידולו וטיפוחו נחשב לקל מאוד. כמו כן, הוא לא מצריך הוצאת אנרגיה מעל הרגיל ולכן יחסית קל לגידול עבור מי שמכיר את הגזע בפרט וכלבים בכלל.

אילוף הרוטוויילר וחינוכו

כפי שהזכרנו קודם לכן, כלבים מגזע רוטוויילר, נחשבים קלים לאילוף ולחינוך, בייחוד עבור אנשים שיש להם ניסיון עם כלבים. לא מומלצים לאנשים שמעולם לא גידלו כלב(!!) בשל העובדה שאין מקום לניסוי טעייה עם הרוטוויילר. הם כלבים חזקים ועוצמתיים מאוד, ובמקרים רבים גם דומיננטים כלפי סביבתם. לכן מומלץ מאוד לאנשים שיש להם זמן, סבלנות, ויכולת להתעסק עימו באופן יום-יומי. 

רוטוויילר

הרוטוויילר הוא גזע בעל אינטליגנציה גבוהה מאוד. ולכן, הוא מבין מהר מאוד מה רוצים ממנו; אלא שמנגד הוא גם עלול לבדוק את הגבולות והחוקים בכל פעם מחדש. כלב שצריך גירויים ואתגרים בחיי היומיום שלו, אחרת עלול להיות הרסני. 

בריאותו של הרוטוויילר

הגזע נוטה לחלות בשלבים המוקדמים לחייו במחלת הפרוו (CPV – Canine parvovirus). לכן, חשוב מאוד לשמור עליו מכל משמר עד שיעבור את כל חיסוניו. בגיל בוגר הוא נוטה לסבול מהיפדיספלזיה (בעיות אגן).

תזונה

הרוטוויילר יסתדר טוב עם מזון לכלבים באיכות גבוהה, בין אם מיוצר באופן מסחרי ובין אם מוכן ביתי עם פיקוח ואישור של הוטרינר שלך. כל דיאטה צריכה להתאים לגיל הכלב (גור, מבוגר או קשיש). חלק מהכלבים נוטים לטפח עודף משקל, אז צפו בצריכת הקלוריות וברמת המשקל של הכלב שלכם. חטיפים לכלבים יכולים להיות כלי עזר חשוב באימון, אבל מתן יותר מדי עלול לגרום להשמנה. למד אילו מזונות אנושיים אסורים ואלו בטוחים לכלבים. בדוק עם הווטרינר שלך אם יש לך חששות לגבי המשקל או התזונה של הכלב שלך. מים נקיים וטריים צריכים להיות זמינים בכל עת.

No data was found
דילוג לתוכן