משלוחים מהירים חינם לכל הארץ!

באני בונדינג – חושבים על ארנבון נוסף למשפחה?

ארנבים הם בעלי חיים טריטוריאליים מאד ועשויים להפגין התנהגויות כמו תקיפה, הטלת שתן, רדיפה, חבטות, נשיכה או עלייה וטיפוס אחד על השני. על מנת למזער את התרחשותן של התנהגויות טריטוריאליות אלו, יש לעשות תהליך של בונדינג (תהליך חיברות) והיכרות במרחב ניטרלי.

ייתכן ותעדיפו ללבוש כפפות עבות וחולצה עם שרוולים ארוכים במידה ויתפתח קרב. לארנבים יש אישיות שונה מאוד, כאשר שני ארנבים נפגשים לראשונה, עשויים להיות מעט קשיים בתהליך.

 אם אתם נמצאים בפני התלבטות של הוספת ארנבון נוסף למשפחה, המאמר הזה הוא לגמרי בשבילכם …

מדוע החיבור בין שני ארנבים אמור להיות מורכב? 

ארנבונים מעבר למחזה המתוק שלהם ומתחת לכל המתיקות ישנה חיה מאוד טריטוריאלית. מדובר בחיה קנאית לשטח שלה ולא תמיד תקבל ארנבונים אחרים –"פולשים" לשטח שלה. ניתן לראות זאת אצל ארנבונים שאינם מעוקרים/מסורסים על ידי סימונים טריטוריאליים בבית. סימונים כגון: שתן, פיזור צואה במקומות שונים, מריחה של הסנטר על גבי אובייקטים בפינות שונות בבית.

סירוס הארנבים אותם נרצה לחבר

על מנת לאפשר להרגיע תופעות אלו ולצרף חבר/ה נוספים יש לפני הכל לעקר/לסרס את שני הארנבונים שאותם תרצו לחבר. כך החיבור ביניהם יהיה נטול הורמונאליות ויהיה הרבה יותר קל. נכון להתחיל בתהליך הבונדינג ביניהם לאחר תהליך העיקור/סירוס וכך יהיו פחות מלחמות בבית.

חשוב לציין במידה והארנבון שלכם עבר תהליך כירוגי של עיקור/סירוס יש להמתין לפחות עד כחודש להרגעת ההורמונים ומתן אפשרות החלמה מהניתוח. זכרים שעברו סירוס עלולים להיות פוריים עד כ 6 שבועות לאחר הסירוס.

אילו ארנבים יכולים לחיות באושר ביחד?

השילובים שכן יעבדו בקלות יותר

 • זכר מסורס ונקבה מסורסת – לרוב השילוב המוצלח ביותר
 • שני אחים מהמלטה או שתי אחיות מהמלטה – למרות שאין סיכון להריון, חשוב עדיין לסרס. מכיוון שהורמונים יגרמו להם להילחם כשהם מתבגרים.
 • קבוצה תואמת – אפשר להחזיק יותר משתי ארנבות ביחד. אלא אם כן הארנבים קשורים ומסורסים מלכתחילה, ההתקשרות יכולה להיות בעייתית יותר. לכן לרוב עדיף להשאיר לבעל הארנב המנוסה יותר.
 • ארנבות מאותו המין שאינן קשורות– המוכנסות מוקדם (בדרך כלל בני פחות מ-12 שבועות) יסתדרו בדרך כלל יותר טוב.

אז איך תאכלס עושים את זה ?

1. תנו להם לרוץ ולקפוץ זה לצד זה אך עם הפרדה

דאגו לזמן, סבלנות, ערנות ותדאגו להשגיח על האינטראקציה שלהם. יש למקם את מקום הריצות והמפגש הראשוני על דשא, שגם יהווה גורם שיעסיק את הארנבים במרעה ולא במלחמת קיום על הטריטוריה שלו. אכילה היא פעילות חברתית ומאוד יעזור ליצור חוויה ראשונית חיוביות אחד עם השני.

מניחים את שני הארנבים זה לצד זה בריצות נפרדות. היינו ממליצים על 2 גדרות גורים, זה מאפשר לארנבים להתרגל לאט לנוכחות של זה. ודאו שהארנבים אינם מסוגלים לעבור לצד השני ושלכל אזור יש מקום מסתור, כך שהארנבים יוכלו לסגת אם הם מרגישים שהם צריכים.

במהלך המפגש תנסו להעביר חפצים מצד ארנב א' לצידו של ארנב ב', כדי שהם יתרגלו זה לריח. ניתן גם להבריש או ללטף אותם, כך כל ארנב כבר ידע קצת על השני לפני שהם נפגשים. פשוט לפי הריח.

2. העברת הריצות קרוב יותר זו לזו

במהלך היום או מספר הימים שלאחר מכן (בהתאם לזמן הפנוי ולהתנהגות הארנבים), אפשר לקרב פיסית את  הריצות. המטרה היא שהריצות יהיו בסופו של דבר ממש אחת ליד השנייה. אל תמהר עם השלב הזה, במיוחד אם אחד מהארנבים נראה לחוץ. כפי שכבר ציינו הארנבים הם חיה רגישה ולחוצה

כך תזהו סימני מתח בארנב שלך:

 • מתחבא
 • ניסיונות חוזרים ונשנים של ארנב אחד להגיע לשני (נושך או רץ אחורה וקדימה נראה נסער)
 • תוקפנות, למשל התנפלות או נהימה

התנהגויות חיוביות המעידות על כך שהארנבים נעשים נוחים יותר זה עם זה הם:

שוכבים רגועים ואוכלים בנוחות אחד ליד השני, אם הם מפגינים נינוחות אחד עם השני, פזרו אוכל טעים כך שהם יאכלו מקרוב משני צידי הסורגים.

ניתן בקלות לזהות נינוחות במפגש, כעת תוכלו לעבור לשלב הבא. זה בדרך כלל לוקח כמה ימים עד שבוע (לפעמים יותר), תלוי במידת התקדמות הארנבונים .

3. מפגשי התקשרות

האזור בו מתרחשת "החיברות" בפועל צריך להיות טריטוריה ניטרלית לשני הארנבים (כלומר אזור שאינו מוכר לשני הארנבים). גודל השטח צריך להיות גדול מספיק כך שלארנבים יהיה מקום להתחמק אחד מהשני, אך קטן מספיק כדי שלא ייעלמו לחלוטין מהעין. 

יש להשקיע בעבודה עם הארנבות מדי יום במשך 15 דקות לפחות. ככל שתעבוד איתם לעתים קרובות יותר, התהליך יתקדם מהר יותר (בדרך כלל).

צעד שני: מפגשים במקום גדול מעט יותר

הכינו את האמבטיה שלכם. פרסו מגבת, הניחו עליה מזונות אהובים והפגישו אותנו. פעלו כמו בהנחיות של הצעד הראשון. יתכן שיהיה נסיון לעלות זה על זה על מנת לבסס דומינטטטיות. 

צעדים המראים שזה בסדר להתקדם:

 • התעלמות הדדית
 • כבר אין נסיונות לעלות זה על זה
 • כבר אין נסיונות לנשיכה או רדיפה
 • אכילה בצוותא

צעד שלישי:

אם הם הפסיקו להביע אגרסיביות זה כלפי זה, הגיע הזמן להיפגש בחדר ניטרלי. פזרו המון חטיפים על הרצפה והכניסו אותם לחדר. חשוב שזה יהיה חדר ללא ספה/מיטה/ארון שלא יוכלו להיכלא תחתיו, היות ויהיה בלתי אפשרי לחלץ אותם משם במצב של ריב. שימו עליהם עין על מנת שלא יפגעו .

אם תהיה מריבה על מזון או משחקים, נסו לקיים מפגשים בלעדיהם ולבדוק האם ישנה הטבה.

צעד רביעי:

אם הצעד השלישי עבר בשלום, ניתן להפגיש אותם בחדר גדול וניטרלי.

אפשר להתקדם אם:

 • כבר אין נשיכות/נהמות/רדיפות/עלייה אחד על השני
 • התעלמות הדדית
 • הארנבונים מוכנים לאכול מאותה קערה
 • אם הארנבונים מטפחים זה את זה, זה סימן נפלא.

כשנראה שהם מסתדרים – האריכו את משך המפגשים המשותפים! פנו לעצמכם זמן ביום בו תוכלו לשבת בחדר למשך שעה ויותר.

מעבר למגורים משותפים

הלילות האחרונים עברו בשמחה? הארנבונים מסתדרים? ניתן להניח להם לגור יחד.
היו רגישים וערניים – במידה וחלה החמרה ביחסיהם, יש לעבור שוב על שלבי הבונדינג.

לסיכום

ממליצים לשקול קודם את הנושא של הבאת חבר נוסף למשפחה לפני שמתחילים בשלבי האימוץ. מעבר לכך יש לשקול את הנושא האם הארנבון שלכם בנוי לחבר נוסף. התהליך עצמו הינו ארוך ויש להיעזר בסבלנות וזמן. מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל שאלה וצוות המומחים שלנו ישמח לתת מענה. באתר תוכלו למצוא את כל המוצרים הנדרשים לגידול הארנב שלכם, החל ממגון סוגים של אוכל לארנבים, כלובים לארנבים וכן צעצועים לארנבים.

שיהיה המון בהצלחה!

לקריאה נוספת:

אוכל לארנבים

ארנב

כלובים לארנבים

ציוד וצעצועים לארנבים

דילוג לתוכן