משלוחים מהירים חינם לכל הארץ!

בורדר קולי

בורדר קולי גזע כלבים שפותח כדי לאסוף או לשלוט בכבשים במדינת הגבול ההררית בין סקוטלנד לאנגליה. הם ידועים במבט האינטנסיבי שלהם או "העין", שבאמצעותה הם שולטים בצאן שלהם. הם כלבים עם אנרגיה בלתי מוגבלת, סיבולת ודחף עבודה. כל אלה הופכים אותם למנהיגים. בורדר קולי משמשים עד היום לרעיית כבשים בחוות ברחבי העולם.

הבורדר קולי גזע ספורטיבי

הבורדר קולי, בעלי יכולת אימון ואינטליגנציה גבוהה. הם מצטיינים גם בענפי ספורט שונים, הכוללים כדור ספורט, זריזות, תחרויות מעקב והטסת דיסקים. הם יכולים להפוך לבני לוויה משפחתיים נהדרים,חשוב לאפשר להם הרבה פעילות גופנית. אם אתה רוצה כלב אוהב ושישמור אותך פעיל, זה עשוי להיות הגזע בשבילך!

קבוצת גזע כלבים: רועה כלבים

גוֹבַה: 46-56 ס"מ

מִשׁקָל: 12-20 ק"ג

תוחלת חיים: 12 עד 15 שנים

תכונות ועובדות על גזע הכלבים- בורדר קולי!

בעל אנרגיה וסיבולת

אם אי פעם היה לך העונג לצפות בבורדר קולי רועה כבשים, אתה יודע שאתה צופה באמן בעבודה. עם המבט העז שלו כשהוא מתקרב לכבשה, התגובה הכמעט אינטואיטיבית שלו לפקודה של הרועה.
לבורדר קולי, יש כמות על טבעית לכאורה של אנרגיה וסיבולת שהתפתחו כשנדרש לעבוד כל היום בגבעות ובעמקים של מדינת הגבול הסקוטית המחוספסת. לפעמים רץ 80 ק"מ או יותר ביום.
אם יש צד אפל לאנרגיה ולגישתו של הבורדר קולי, הוא יוצא כשהוא מוכנס למשפחה שלא מבינה אותו. הוא לא כלב ששוכב כל היום על הספה, הוא לא רוצה שיחבקו אותו. הוא רוצה וצריך עבודה. השמירה על הסיבולת הנפשית והגופנית האינטנסיבית של הבורדר קולי היא מתישה, אפילו מעצבנת לבעלים או למשפחה שרוצים חיית מחמד משפחתית נינוחה.

הבורדר קולי הוא כלב רועים פעיל

הבורדר קולי הוא כלב רועים, מה שאומר שיש לו דחף עצום לאסוף עדר. העדר הזה יכול להיות כבשים, ילדים, חתולים, סנאים או כל דבר שזז, כולל מכוניות. חייבת להיות לו משימה, בין אם זה בעצם רעיית כבשים או התחרות בספורט כלבים. הליכה מהירה או משחק אחזור כל יום אינו מספיק פעילות עבור הבורדר קולי.
עם זאת, עבור הבעלים הנכון, בורדר קולי הוא כלב נפלא לחיות איתו. האינטליגנציה שלו ואופיו הניתן לפתרון עושים אותו קל לאימון. הוא רגיש, ולפי אלה שמכירים אותו היטב, יש לו יכולת מדהימה לדעת מה אתה הולך לבקש ממנו לפני שאתה שואל את זה. הוא יכול להסתגל כמעט לכל מצב חיים המספק את הפעילות הגופנית והנפשית שהוא דורש.
הבורדר קולי הוא התאמה טובה לבעלים פעיל כמוהו, במיוחד אחד שמשתוקק לעסוק בספורט כלבים. עם הכשרה נכונה, גזע זה מצטיין בכל פעילות שהוא מנסה, כולל ניסויים בכלבי רועים,זְרִיזוּת, דיסק מעוף, ציות מתקדם, ציות חופשי או מעקב.
הבעלים או המשפחה שמוכנים להתרועע כראוי ולאמן את הבורדר קולי ימצאו נפש תאומה בגזע האינטליגנטי והרגיש הזה.

רגיש מאוד ומגיב לכל פקודה

הבורדר קולי רגיש מאוד, מגיב לרוב לפקודה העדינה ביותר ולכאורה מסוגל לחזות מראש את רצונות בעליו. לבורדר קולי חייבת להיות דרך חיובית לכוון את האנרגיה שלו. אחרת הוא ימציא את המשחקים שלו – והוא יכול להפוך לבעיה לחיות איתה.

הוא יכול להפוך לבעיה אמיתית אם נותנים לו לשוטט בשכונה, חצר מגודרת ומאובטחת היא חיונית. המשחק הרועש של ילדים צעירים יכול לעורר את אינסטינקט הרועים של הבורדר קולי ולגרום לו לדחוף ולנבוח.

הבורדר קולי בדרך כלל לא מסתובב, אבל הסקרנות והאינטליגנציה שלו יכולים להוביל אותו להפוך לאדם אמן בריחה.

הִיסטוֹרִיָה של בורדר קולי

אבותיו של הבורדר קולי היו בסביבה מאז שבני האדם במה שהיא כיום בריטניה החלו להשתמש בכלבים כדי לעזור לשמור ולרעות כבשים. במדינת הגבול בין סקוטלנד לאנגליה, הכלב רועה הפך לאחד הנכסים היקרים ביותר שיכול להיות לרועה צאן. כלבי העבודה הטובים ביותר גודלו זה עם זה.
כלבי הרועים הללו הפכו קשורים לאזורים המסוימים שלהם ולבסוף נודעו בתור כלבי רועים וולשיים, כלבי רועים צפוניים, קולי היילנד וקולי סקוטי. שמו של הבורדר קולי משקף את מורשתו הסקוטית בחלקה: המילה קולי, המתייחסת לכלבי רועים, נגזרת מהדיאלקט הסקוטי.

בשנת 1860, כלבי כבשים סקוטיים הוצגו בתערוכת הכלבים השנייה שהתקיימה אי פעם באנגליה. בטיול לבלמורל זמן קצר לאחר מכן, המלכה ויקטוריה ראתה את אחד הכלבים והפכה לחובבת הגזע.

כיום הבורדר קולי מוכר ככלב הרועה המוביל. יכולת הרעייה המעולה של הגזע מובילה חובבים רבים לתמוך בגידול בורדר קולי רק לסטנדרטים עבודה, לא קונפורמציה. הבורדר קולי הוכר על ידי המועדון האמריקאי לכלבנות ב-1 באוקטובר 1995.

תיאור חיצוני

זכרים מתנשאים לגובה של 48-56 ס"מ ושוקלים 14-20 ק"ג.
נקבות עומדות בגובה 46-53 ס"מ ושוקלות 12-19 ק"ג.

אִישִׁיוּת

בפשטות, הבורדר קולי הוא דינמו. האישיות שלו ערנית, אנרגטית, חרוצה וחכמה באופן אופייני. הוא לומד מהר – כל כך מהר שלפעמים קשה לאתגר אותו.
הגזע הזה אוהב להיות עסוק, כשהוא משתעמם זה מוביל להתנהגות מעצבנת. הוא נובח, חופר, או רודף אחרי מכוניות. הוא לא כלב שישכב בשקט על המרפסת הקדמית בזמן שאתה לוגם כוס לימונדה או קפה.

בעיות בריאות

בורדר קולי הם בדרך כלל בריאים, אבל כמו כל הגזעים הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים. חשוב להיות מודע לכך הבעיות אם אתה שוקל לאמץ את הגזע הזה.
אם אתה קונה גור, חשוב למצוא מגדל טוב שיראה לך אישורי בריאות לשני ההורים של הגור שלך. אישורים בריאותיים מוכיחים שכלב נבדק וטוהר ממצב מסוים. קיימות מספר בעיות שעלולות להופיע בגזע זה.

דיספלזיה של מפרק הירך

זהו מצב תורשתי שבו עצם הירך לא משתלבת היטב במפרק הירך. חלק מהכלבים מראים כאב וצליעה באחת הרגליים האחוריות או בשתיהן. אחרים אינם מציגים סימנים חיצוניים של אי נוחות. כך או כך, דלקת פרקים יכולה להתפתח ככל שהכלב מזדקן.

ניוון רשתית מתקדם (PRA)

זוהי משפחה של מחלות עיניים הכרוכה בהידרדרות הדרגתית של הרשתית. בתחילת המחלה, כלבים שנפגעו הופכים לעיוורי לילה. הם מאבדים את הראייה במהלך היום ככל שהמחלה מתקדמת. כלבים רבים שנפגעו מסתגלים היטב לראייה המוגבלת או האבודה שלהם, כל עוד הסביבה שלהם נשארת זהה.

אֶפִּילֶפּסִיָה

זהו מצב נוירולוגי שעובר לעתים קרובות, אך לא תמיד בתורשה. אֶפִּילֶפּסִיָה יכולה לגרום להתקפים קלים או קשים. שעלולים להראות את עצמם כהתנהגות חריגה (כגון ריצה בטירוף כאילו רודפים אחריו, מתנודדים או מסתתרים). לעיתים על ידי נפילה, גפיים נוקשות ואיבוד הכרה. התקפים מפחידים לצפייה, אבל הפרוגנוזה ארוכת הטווח עבור כלבים עם אפילפסיה אידיופטית היא בדרך כלל טובה מאוד. חשוב לקחת את הכלב שלך לווטרינר לאבחון נכון (במיוחד מאחר שלהתקפים יכולים להיות סיבות אחרות) וטיפול.

אנומליה בעין קולי

זהו מצב תורשתי הגורם לשינויים וחריגות בעין, שלעיתים עלול להוביל לעיוורון. שינויים אלו יכולים לכלול היפופלזיה כורואידלית (התפתחות לא תקינה של הכורואידים), קולובומה (פגם בדיסק האופטי), סטפילומה (הידלדלות של הסקלרה) והיפרדות רשתית. אנומליה בעיני קולי מתרחשת בדרך כלל עד שהכלב מלאו לו שנתיים. אין טיפול למצב.

אלרגיות

ישנם שלושה סוגים עיקריים של אלרגיות אצל כלבים:

אלרגיה למזון– המטופלות על ידי ביטול מזונות מסוימים מתזונת הכלב.
אלרגיות למגע– הנגרמות מתגובה לחומר אקטואלי כגון מצעים, אבקות פרעושים, כלב שמפו, וכימיקלים אחרים. אלרגיות נשימה– הנגרמות מאלרגנים הנישאים באוויר כמו אבקה, אבק וטחב. הטיפול משתנה בהתאם לגורם ועשוי לכלול הגבלות תזונתיות, תרופות ושינויים סביבתיים.

בעיות במפרקים -Osteochondrosis Dissecans (OCD)

מצב אורטופדי זה, הנגרם מצמיחה לא תקינה של סחוס במפרקים, מתרחש בדרך כלל במרפקים, אך הוא נצפה גם בכתפיים. היא גורמת להקשחה כואבת של המפרק, עד כדי כך שהכלב אינו מסוגל לכופף את המרפק. ניתן לזהות אותו אצל כלבים כבר מגיל ארבעה עד תשעה חודשים. האכלת יתר של "פורמולת צמיחה" של גורים או מזונות עתירי חלבון עשויה לתרום להתפתחותו.

טיפול

בעוד שהבורדר קולי הוא כלב בעל יכולת הסתגלות גבוהה, הוא הכי מתאים לסביבה שנותנת לו קצת מרחב. בית עירוני עם חצר מגודרת היטב, או חווה כפרית. מכיוון שיש לו נטייה לעדר ולרדוף, הוא חייב להיות מוגן מפני האינסטינקט הלא כל כך בהיר שלו לרדוף אחרי מכוניות.
ללא קשר לסביבה, הוא דורש מידה רבה של גירוי נפשי ופיזי מדי יום, והוא זקוק לבעלים שמוכן ומסוגל לספק זאת. זה יכול להוות נטל גדול לבעלים שלא יודעים למה הם נכנסים. אם אתה שוקל לאמץ בורדר קולי, וודא שאתה יכול לספק לו מוצא מתאים לאנרגיה הטבעית ולמוח הבהיר שלו. אם אין לכם חווה עם כבשים, ספורט כלבים הוא אלטרנטיבה טובה.

תזונה של בורדר קולי

כמות יומית מומלצת: 1.5 עד 2 כוסות מזון יבש לכלבים איכותי ביום, בחלוקה לשתי ארוחות.
כמה הכלב הבוגר שלך אוכל תלוי בגודלו, גילו, מבנה גופו, בחילוף החומרים ורמת הפעילות שלו. כלבים הם אינדיבידואלים, בדיוק כמו אנשים, ולא כולם זקוקים לאותה כמות מזון לכלבים. כמעט מובן מאליו שכלב פעיל מאוד יזדקק ליותר מאשר כלב שרובץ כל היום על הספה. איכות המזון שאתה קונה גם עושה את ההבדל.


צבע וטיפוח הפרווה

גזע הבורדר קולי מתהדר בשני זני פרווה: מחוספס וחלק. בשניהם שכבות כפולות, עם פרווה חיצונית גסה יותר ופרווה תחתית רכה. הזן המחוספס באורך בינוני עם נוצות על הרגליים, החזה והבטן. הזן החלק הוא קצר בכל הגוף, בדרך כלל במרקם גס יותר מהזן המחוספס, והנוצות מינימליות.
המעיל שלו הוא לרוב שחור עם להבה לבנה על הפנים, הצוואר, הרגליים, הרגליים וקצה הזנב, עם או בלי שזוף. עם זאת, הוא עשוי להיות כל צבע דו-קולור, טריקולור, מרל או צבע אחיד מלבד לבן.
צחצוח תכוף יותר במהלך עונת הנשירה הוא רעיון טוב כדי למזער את נשירת השיער ברחבי הבית.

רחצה רק לפי הצורך – בערך כל ארבעה חודשים או כשהוא ממש מלוכלך או מריח נורא.
צחצוח השיניים – הקפד על לפחות פעמיים או שלוש בשבוע. זאת בכדי להסיר הצטברות אבנית ואת החיידקים. צחצוח יומי הוא אפילו טוב יותר אם אתה רוצה למנוע מחלות חניכיים וריח רע מהפה.
גזיזת ציפורניים– פעם בחודש במידת הצורך.
ניקוי אוזניים – בדוק את אוזניו פעם בשבוע אם יש לכלוך, אדמומיות או ריח רע שיכול להעיד על זיהום. לאחר מכן נגב אותם מדי שבוע עם צמר גפן ספוג עם מנקה אוזניים עדין ומאוזן pH כדי למנוע בעיות.

חשוב לבדוק אם יש פצעים, פריחות או סימני זיהום כגון אדמומיות, רגישות או דלקת בעור, באף, בפה ובעיניים וברגליים. העיניים צריכות להיות צלולות, ללא אדמומיות או הפרשות. הבדיקה השבועית הקפדנית שלך תעזור לך לזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות מוקדם.

ילדים וחיות מחמד אחרות

הבורדר קולי הוא כלב משפחה טוב, כל עוד הוא מקבל הדרכה ואימון כשהוא צעיר. הוא מסתדר עם ילדים וחיות מחמד אחרות, אם כי האינסטינקט שלו לעדר יגרום לו לרדוף ולנבוח על ילדים (במיוחד ילדים צעירים מאוד).
כמו בכל גזע, אתה תמיד צריך ללמד ילדים איך לגשת ולגעת בכלבים, תמיד לפקח על כל אינטראקציה בין כלבים וילדים צעירים כדי למנוע נשיכה או משיכת אוזן או זנב מצד אחד מהצדדים. למד את ילדך לעולם לא לגשת לכלב בזמן שהוא אוכל או ישן או לנסות לקחת את האוכל של הכלב. אסור להשאיר כלב, ידידותי ככל שיהיה ללא השגחה עם ילד.

No data was found
דילוג לתוכן